neděle 8. července 2007

Kolínská řepařská drážka

V sobotu 7. července odpoledne bylo hezké počasí a tedy ideální situace na krátký vlet. Před několika dny byla v televizi krátká zpráva o zprovoznění Kolínské řepařské drážky. Rozhodl jsem se tedy, že se na ni půjdeme podívat.

Historie řepařské drážky

Kolínská řepařská drážka postavená v roce 1894 rytířem Františkem Horským byla nejstarší dráhou tohoto typu v Čechách. Vedla z Kolínského cukrovaru, který stál v místě dnešní Elektrárny Kolín a.s., do Františkova (Ovčáry), do Býchor a do Jestřábí Lhoty. Celková délka trati dosáhla 10,6 km, odbočka do Františkova měřila dalších 0,9 km. Ke svému účelu sloužila drážka téměř 70 let.

Nyní je obnovené kolejové těleso vystavěno po původní trase, zatím v délce 2 km - končí v poli. V 2. části projektu se počítá s prodloužením trati až do Býchor, celkem 4,5 km.

Čerpáno z http://zeleznicka.bloudil.cz/

Projekt je financován fondy EU a sponzory. K objektu můžete přijet autem, dá se tam pohodlně zaparkovat, viz fotogalerie. V objektu naleznete postavenou nádražní budovu s informačním centrem, drobnou expozicí věnované drážce a čistým sociálním zařízením. Budovu Depa výtopny a budovu - vagónek s občerstvením.

VideoPo zakoupení jízdenek nasednete do připraveného vláčku a v celou hodinu vláček vyjíždí. Na trati se střídají, vždy ob týden, dieselová či parní lokomotiva (termíny viz fotogalerie). My jsme tam byli o víkendu, kdy jela lokomotiva dieselová. V určený čas výpravčí odmávne, zapíská a jede se. V průběhu cesty průvodčí štípne kleštičkama všem lístky. Po dojetí na konec trasy uprostřed pole (možno vidět na videu) je po pomocné koleji přemístěna lokomotiva na konec vláčků a poté vleče celý vlak nazpět do nádraží, kde jízda končí.

Dojem z atrakce je dobrý, především děti si ji užijí. Kdo se pohybujete na Kolínsku či Kutnohorsku, určitě si to nenechte s dětmi ujít. Jízda samotná trvá asi 15 - 20 minut, neměřil jsem to přesně. S prohlídkou místa tam strávíte asi hodinu.

Cesta je jednoduchá - směrem z Prahy po hradecké dálnici sjeďte na Jičín, Velký Osek (dříve to byl konec jednoho z úsekú hradecké dálnice), hned za sjezdem uhněte vpravo na TPCA, projeďte Velký Osek, a až přijedete na velký kruhák, dejte se na Kolín. Kousek za kruhákem před Sendražicemi je to odbočka vlevo přímo do objektu. Do Sendražic nesmíte dojet! Je to přibližně někde tady. Kdo by tam chtěl jet v rámci výletu vlakem, tak pozor, přímo na toto nádraží se vlakem dojet nedá, není na běžnou drážní síť nijak napojeno, je to skutečně jen atrakce! :-) Museli byste vystoupit v Kolíně a pomocí MHD se tam dostat.

Spoustu dalších informací najdete přímo na webu klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky http://zeleznicka.bloudil.cz/

Fotogalerie

Žádné komentáře: